Matlagning

Kvällens middag:

Stekt strömmingsflunda med potatismos

Och det lagas även matlådor:

– Köttbullar

– Kyckling med kokosmjölk och bambuskott

Kanske man skall passa på att baka lite också? Har inte riktigt bestämt mig ännu…

Uppdatering: Glömde ju nästan att tala om det viktigaste. Till strömmingen serverades det självklart lingon och en kall pilsner!

Pizza på dagis – ajaj

En förälder i Arlöv i Skåne gick i taket när hans barn fick pizza på nattdagiset – och gick i taket. Personalen borde tydligen vara goda förebilder (ja, man ska inte njuta av livet genom att äta pizza) och dessutom så ”Jag vill inte att min son ska äta saker på dagis som vi normalt inte ger honom hemma”

Kanske bäst att pappan skickar in en lista på de grejer som sonen ”normalt brukar äta” så att inte personalen gör fel igen.

Missförstå mig inte fel, men att man EN gång tar en pizza är inget att bråka om. Hade dom därimot serverat denna italienska fast-food-rätt sju dagar i veckan hade jag nog också gjort något slags påpekande.

[SvD]

Måndag med mat

Det händer något när det är måndag. Efter en helg med slarv, borta-middagar med vin/öl och lite dålig sömn så blir måndagen någon slags reaktion. Om och om och om igen. Veckans måndagsreaktion bjöd på:

  • Grekisk sallad bestående av tomat, rödlök, sallad, fetaost, olivolja, balsamvinäger och basilika
  • Gryta: fläskkarré, tomat, Worchestersås, buljongtärning, bönor, lagerblad, kryddpeppar och rödlök

Någon som vill komma hit på middag?

Bakning

Detta är något som jag har velat göra länge: tjänar man nått på att baka – egentligen? Det känns ju så, men nu jädrar me!  Det som går åt när jag bakar en sats frallor är:

  • 1 kg vetemjöl = 4,45 kr
  • 1 kg rågsikt = 6,90 kr
  • 2 pkt jäst (2x14g) = 5,50 kr
  • 120 g margarin ~ 3,50 kr
  • 1 tsk salt (typ) ~ 0 kr
  • 2-3 krm brödkryddor ~ 1,50 kr
  • 1 ägg = 2,00 kr
  • < 1 dl mörk sirap = 2,00 kr
  • 1 dl solroskärnor = 4 kr

Allt som allt: 29,85 kr För det blir det ca 25 frallor, där varje fralla är helt tillräcklig för en frukost för en liten pôjk som mig. Alltså 1,19 kr per fralla. Hittar man sådana frallor i butiken är dom nog helt vita och äckliga.

Priser är hämtade från http://www.matservice.se vilket kanske inte är det billigaste, men jag ska ärligt talat säga att jag inte vet.

Det är nått med matlagning

Det bästa jag vet att första kvällen hemma när man har varit och rest är att laga mat. Så idag blev det:

  • Ungsstekt falukorv med tomat, svamp, lök, paprika, jalapenjos (stavning?) och lite tabasco
  • Potatismos – riktigt, hemmagjort förstås. Riktigt smör och muskotnöt
  • Sallad gjord på isbergssallad, rädisor och lök med en ceasarsallad-inspirerad dressing

Inte Jamie Oliver direkt, men gott var det. Fyra matlådor blev det av allt också – förutom middagen då.